Zamek w Łapalicach

Odległość od ośrodka km minuty
samochodem 44 km 50 minut
rowerem 41 km 2 godziny 10 minut
pieszo 41 km 8 godzin 20 minut

Łapalice (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Łapalëce) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy nad Jeziorem Łapalickim w pobliżu wzniesienia Chochowatka (215,1 m n.p.m.) niedaleko Chmielna na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Przez Łapalice przebiega droga wojewódzka nr 211.

Wieś królewska w starostwie mirachowskim w województwie pomorskim w II połowie XVI wieku. W latach 1945–1975 miejscowość administracyjnie należała do tzw. dużego województwa gdańskiego, a w latach 1975-1998 do tzw. małego województwa gdańskiego.

W zaborze pruskim i podczas okupacji niemieckiej wieś nosiła nazwę niemiecką Lappalitz.

Znana z powodu rozpoczętej w 1979 roku budowy zamku w Łapalicach, należącego do gdańskiego rzeźbiarza Piotra Kazimierczaka, którego z powodu braku środków nie ukończono. Prace budowlane rozpoczęto na podstawie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego z pracownią. Jednak ostatecznie ceglany obiekt urósł z 170 m kw. do 5 tys. m kw., zaczął przypominać renesansową rezydencję i zyskał miano największej samowoli budowlanej na Kaszubach. Budowlę prowadzono bez żadnych projektów, a w trakcie realizacji wzbogacono o wieże, kaplicę, basen czy nieckę jeziora (którego tafla byłaby pochylona o 30%). Budowa została wstrzymana z powodu wstrzymania dostaw prądu przez zakład energetyczny, a następnie uszkodzenia przez powódź w 2001 firmy meblarskiej Kazimierczaka, będącej źródłem finansowania inwestycji. Do tego dołożyły się problemy z wypłacalnością, wierzycielami i nadzorem budowlanym.

W 2006 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kartuzach nakazał rozbiórkę budowli, ponieważ inwestor nie przedstawił nowej dokumentacji projektowej, natomiast ta, na podstawie której uzyskano pozwolenie na budowę, różniła się od tego, co powstało. Zamku jednak nie zburzono. W 2013 roku wydano decyzję o zaniechaniu dalszych robót na zamku w Łapalicach.

Źródło: Wikipedia

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress